Obowiązkowa deratyzacja w Kielcach: co jaki czas trzeba ją wykonywać?

Szczury i myszy to zwierzęta, które występują w budynkach mieszkalnych i stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego, gdy tylko dostrzeżemy je na terenie posesji, warto przeprowadzić deratyzację. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach należy to robić również profilaktycznie. Kiedy obowiązkowa deratyzacja jest wymagana przez prawo? Co warto wiedzieć o tej procedurze?
Jak przebiega procedura deratyzacji?
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się szczurów, należy zasięgnąć pomocy specjalistów. Fachowcy dysponują profesjonalnymi środkami i sprzętem. Ponadto znają zasady, które trzeba stosować, by zarówno dobrowolna, jak i obowiązkowa deratyzacja przebiegła bez żadnych problemów.
Zabieg można wykonać z wykorzystaniem rodentycydów, czyli trutek. Alternatywę stanowią pułapki mechaniczne - żywołowne lub sprężynowe. Zwykle procedura deratyzacji zakłada połączenie metody chemicznej z mechaniczną. Więcej na temat tego, na czym polega deratyzacja na przykład w Kielcach (lub innej miejscowości), dowiesz się ze strony: https://patronpest.pl/oferta/deratyzacja-kielce-i-okolice-zwalczanie-szczurow/ .
Deratyzacja a dezynsekcja — czym się różnią?
Zwalczanie szkodników może przybierać różne formy. Wszystko zależy od tego, o jakim typie gryzoni mowa. Często poruszaną kwestią jest rozróżnienie deratyzacji od dezynsekcji. Okazuje się, że terminy te bywają ze sobą mylone. W rzeczywistości deratyzacja i dezynsekcja to dwie zupełnie inne procedury.
Deratyzacja polega na zwalczaniu gryzoni i kun z użyciem metod chemicznych i mechanicznych. Powyżej wymieniliśmy możliwe rozwiązania w tym zakresie. Natomiast dezynsekcja to zabieg mający na celu likwidację owadów. Mogą to być kleszcze, prusaki, pluskwy lub jeszcze inne insekty. Liczba możliwych do zastosowania metod jest tutaj bardzo duża. Od żelowania, przez oprysk szczegółowy po zamgławianie ULV.
Kiedy obowiązkowa deratyzacja?
Jak już wspomnieliśmy, czasami deratyzacja to nie tyle opcja, ile obowiązek. Dotyczy on każdego zarządcy posesji mieszkalnej. Ustawa zobowiązuje do zachowania budynku w odpowiednim stanie sanitarno-higienicznym. Innymi słowy, zarządca nie powinien dopuścić do pojawienia się w budynku gryzoni. Natomiast jeśli już szczury lub myszy się zadomowią, powinien jak najszybciej przeprowadzić procedurę deratyzacji.
Ustawa nie określa, z jaką częstotliwością powinna być przeprowadzana obowiązkowa deratyzacja, jednak mogą to precyzować przepisy lokalne: zarówno gminne, jak i regulamin osiedla czy spółdzielni. Często rekomenduje się, by profilaktycznie przeprowadzać zabieg raz na pół roku. W rzeczywistości jednak w wielu budynkach procedura deratyzacji trwa permanentnie. Pojemniki z trutką zostają rozłożone na stałe, niejako profilaktycznie.
D to także obowiązek każdego, kto prowadzi gospodarstwo rolne, gdzie znajduje się trzoda chlewna. W tym przypadku procedura powinna zostać szczegółowo opisana w rejestrze. Poświadcza on, że rolnik dopełnił obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa zwierzętom hodowlanym.
Autor: Materiał partnera