Jak powinno wyglądać śniadanie dla cukrzyka? Sprawdzamy!

U zdrowego człowieka glikemia oscyluje w granicach 70-99 mg/dl. Jeśli masz 100-125 mg/dl to już masz stan przedcukrzycowy. 126 mg/dl zwiastuje cukrzycę. Co zrobić, aby nie dopuścić do rozwoju choroby? Podpowiadamy – jeść na przykład zdrowe śniadanie. Jaka jest najlepsza dieta dla cukrzyków?

Odżywianie diabetyka – bez tego ani rusz

Dlaczego śniadanie dla cukrzyka jest tak istotne? Dyplomowany Dietetyk kliniczny, autor bloga o zdrowym odżywianiu Michał Wrzosek w artykule o diecie przy cukrzycy zauważa korelację pomiędzy jedzeniem a rozwojem cukrzycy: zbilansowany jadłospis dla cukrzyka uwzględniający produkty z niskim indeksem glikemicznym to podstawa do umiejętnej walki z tą przypadłością. Na przestrzeni czasu, stan pacjentów diabetologicznych może pogarszać się bardzo szybko. Wykorzystując metody farmakologiczne, jesteśmy w stanie chronić się przed niszczycielską siłą cukru. Jednakże to niefarmakologiczne metody leczenia, a w tym głównie posiłki, które jemy, decydują o efektywności leczenia. Błędnym rozumowaniem jest: stosowanie leków, a spożywanie produktów obfitych w cukry proste. Jedno wyklucza drugie, dlatego dieta przy cukrzycy to niezbędny element prawidłowo funkcjonującego organizmu.

Dlaczego warto zjeść chudy twaróg?

Dieta dla diabetyka nie powinna się składać z samego chleba. Ani z samego sera. Dieta dla diabetyka musi obfitować w białka, węglowodany i tłuszcze. Tylko takie śniadanie bilansuje wartości odżywcze. Jak możemy dowiedzieć się na stronie https://centrumrespo.pl/dieta/dieta-w-cukrzycy/, najwartościowsze źródła białka to mięso, ryby, jaja, produkty mleczne i nasiona roślin strączkowych. Śmiało sięgaj więc po jogurt lub chudy twaróg na śniadanie. Chudy, bo – jeśli masz nadwagę – warto obniżyć BMI<25, bo zredukowanie masy ciała poniżej tej wartości jest wskazane w cukrzycy. A poza tym samo białko sprzyja chudnięciu, gdyż na samo jego strawienie organizm zużywa aż 1/4 energii. Co z tłuszczem i węglowodanami?

Dlaczego dieta dla cukrzyków jest pełnoziarnista?

Do twarożku, jajka czy jogurtu na śniadanie dodaj dobre źródła węglowodanów – powinny stanowić aż 45% diety. Zdrowe, czyli nieprzetworzone. Wybierz pieczywo pełnoziarniste lub razowe z mąki o typie powyżej 1500, gruboziarniste kasze, pełnoziarniste makarony, ryż, amarantus. Tego typu węglowodany zawierają sporo witaminy B12 (a jako cukrzyk zmagasz się z jej niedoborami), a także wyróżniają się niskim Indeksem Glikemicznym (<55). Produkty nisko-glikemiczne (<50) powodują powolne uwalnianie się glukozy we krwi, co jest korzystne, gdyż zbyt szybkie uwalnianie się glukozy (IG<70) powoduje hiperglikemie. Organizm próbuje wyrównać tę anomalię. A glukoza wnika do tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

Dorzuć do jadłospisu orzechy, nasiona i awokado

Zostały jeszcze tłuszcze – o nie się nie martw, bo – podobnie jak białka – mają zerowy IG, czyli nie  wpływają na skalę cukru we krwi. Według Polskiego Towarzystwa Diabetycznego dieta dla cukrzyków powinna zawierać taką samą ilość tłuszczu co u zdrowych osób, czyli od 25% do 40% wartości energetycznej. Wybierz roślinne źródła tłuszczu – dodając do porannej owsianki orzechy, pokrojone awokado i nasiona, unikaj smarowania kanapek masłem (chyba że orzechowym!). I jeszcze niespodzianka – czy wiesz, że tłuszcze (dobrej jakości – na przykład omega-3 czy NNKT) dodane do śniadania (15 g) także obniżają jego ładunek glikemiczny?

Co jeść przy cukrzycy? Sałatę!

Śniadanie cukrzyka powinno również zawierać sporo warzyw. Po pierwsze dlatego, że warzywa mają niski indeks glikemiczny – na przykład dodane do kanapki ogórki i sałata zawierają IG<15. A poza tym warzywa obniżają IG całego posiłku. Dodajmy jeszcze, że niski IG produktów żywnościowych pobudza (potrzebny do schudnięcia) metabolizm – a warto go rozkręcić właśnie z rana. Dobrze jest też dodać do śniadania jakiś owoc – bo spożywany samodzielnie, na przykład jako drugie śniadanie, generuje wyższy IG.