Nie bez powodu ludzie wymyślili przysłowie: „bez woli nie ma mocy, bez soli nie ma smaku”. Większość osób kojarzy słone potrawy z wyrazistym smakiem, dlatego od lat jest to bardzo popularna przyprawa. Z drugiej strony, coraz więcej osób mówi o niebezpieczeństwach związanych z solą, wielu z nich nawet zaczyna z niej rezygnować. Jakie są zalety jedzenia soli, a jakie wady?
Czym jest sól i jakie ma znaczenie dla organizmu?
Sól to chlorek sodu, który jest znany ludziom od bardzo dawna i od kilku tysiącleci ludzkość korzysta z tego daru, bogatego w różne mikroelementy przydatne dla organizmu. Co ważne, sól można wykorzystywać nie tylko do celów gastronomicznych. Sól, którą dodajemy do naszych posiłków, dzieli się na różne odmiany: kamienna, morska, czarna, himalajska, jodowana, niejodowana, gruboziarnista i mielona. Wokół soli powstało wiele mitów – część osób wierzy, że sól jest bardzo przydatna, ponieważ bez niej jesteśmy narażeni na niedobór jodu w organizmie, natomiast inni - że jest bardziej szkodliwa dla zdrowia, niż pożyteczna, dlatego powinniśmy ograniczać jej spożycie. W rzeczywistości wielu lekarzy zaleca stosowanie soli jodowanej: w smaku nie różni się ona od zwykłej soli i jest droższa średnio tylko o 10%, pomagając jednocześnie regulować ilość jodu w organizmie. Najlepszym źródłem jodu są oczywiście owoce morza, jednak nie każdy ma możliwość codziennie spożywać takie potrawy. Mówiąc o soli, trzeba pamiętać, że składa się ona z niezwykle ważnych dla naszego organizmu pierwiastków. Na przykład sód jest niezbędny do prawidłowo przeprowadzania procesów metabolicznych, aktywacji enzymów trawiennych i kontrolowania ilości płynów gromadzonych w organizmie.
Ile soli powinniśmy dostarczać wraz z dietą?
Zawartość sodu w ciele dorosłego człowieka wynosi około 92 g, z czego połowa jest obecna we krwi i innych płynach, ponad 1/3 w kościach a pozostałe ilości wewnątrz komórek organizmu. Organizm nie może samodzielnie wytwarzać sodu, dlatego musimy dostarczać pewną ilość soli wraz z pożywieniem. Trzeba być jednak bardzo uważnym – podstawą jest kontrolowanie ilości soli zawartej w spożywanych produktach. Wyjątkowo dużą ilość soli zawierają potrawy gotowe do spożycia. Spożywanie soli w odpowiedniej ilości (Według WHO, dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów). Jeżeli będziemy regularnie przekraczać zalecaną ilość soli w diecie, wszystkie zalety tej przyprawy mogą spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego: otępienie kubków smakowych, choroby serca i nerek, obrzęki, nadwagę, duszność i nadciśnienie. Catering dietetyczny Ciechanów to rozwiązanie, które pomoże nam utrzymać dietę bez ryzyka wystąpienia niedoborów i zbyt dużej ilości składników odżywczych (jak np. sól) w organizmie.