Koronawirus (coronavirus) COVID-19 (zwany również SARS-CoV-2) został zidentyfikowany po raz pierwszy w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan, w Chinach. Ocenia się, że pierwszymi nosicielami wirusa były zwierzęta, a na ludzi przedostał się z uwagi na słaby poziom higieny na lokalnym rynku owoców morza.

Koronawirus SARS-CoV-2 zaczął się błyskawicznie rozprzestrzeniać i na dzień 3 marca 2020 ilość zarażonych w Chinach osiągnęła 80 tysięcy przypadków. Wirus przedostał się również do innych krajów, gdzie wśród europejskich państw największą liczbę przypadków odnotowano we Włoszech – ponad 2 tysiące osób zarażonych.

W czym tkwi największe zagrożenie związane z koronawirusem SARS-CoV-2? Po pierwsze – brak skutecznego leku i szczepionki. Naukowcy szacują, że stworzenie skutecznej szczepionki może zająć nawet rok, natomiast wcześniej można spodziewać się stworzenia lekarstwa pomagającego wyleczyć koronawirusa. Już teraz wiadomo, że niedługo dostępne będą komercyjne testy na koronawirusa w Krakowie i innych miastach Polski. Po drugie – szybkość rozprzestrzeniania prowadzi do sytuacji w której bardzo trudno kontrolować rozrastająca się skalę zarażeń.

Objawy zarażenia Koronawirusem

Jeśli przyjrzymy się bliżej objawom jakie wywołuje koronawirus to można je porównać do objawów związanych z typową grypą. Jest to więc gorączka, kichanie i kaszel, trudności z oddychaniem, bóle mięśni. Wirus rozwija się bezobjawowo średnio przez okres od 5 do 6 dni, maksymalnie 14 dni. Wiemy z koronawirus wiadomości, że zarazić się można poprzez wydzieliny osoby już zainfekowanej, a więc podobnie jak w przypadku grypy wirus roznosi się drogą kropelkową.

Aby ustrzec się zarażeniem należy między innymi przestrzegać zasad higieny. Należy myć dokładnie ręce z użyciem mydła i wody. Natomiast w przypadku jeśli nie mamy dostępu do tego typu środków dobrze jest mieć przy sobie żel antybakteryjny na bazie alkoholu (minimalnie 60%). Wirus może znajdować się na dłoniach jeśli dotykamy miejsc typu przyciski w windzie lub poręcze w komunikacji miejskiej. To właśnie w takich miejscach istnieje ryzyko, że chora osoba mogła zostawić niebezpieczne patogeny. Oczywistym jest również to, że nie należy dotykać brudnymi dłońmi okolic ust, nosa i oczu.

Kilka ważnych informacji o koronawirusie SARS-CoV-2