Jaki zbiornik na gaz płynny wybrać - naziemny czy podziemny?

Jak każdy wie, ogrzewanie domu gazem płynnym wiąże się z koniecznością magazynowania sporych ilości tego paliwa, przede wszystkim w sezonie grzewczym. Gaz należy przechowywać w specjalnych zbiornikach. Mamy dwie możliwości lokalizacji zbiornika. Może on być usytuowany na ziemi bądź też pod nią. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką wybierzemy odmianę gazu do zasilania naszego kotła, czy to będzie propan, czy może np. mieszanka propan-butan. Podziemny zbiornik na gaz świetnie sprawdzi się w magazynowaniu propanu, jednak gaz ten można magazynować także i w naziemnym zbiorniku. Jaki zatem powinniśmy wybrać?

Kiedy zbiornik podziemny?

Zbiornik podziemny na gaz wybierany jest przede wszystkim w sytuacjach, w których zależy nam na estetyce. Jak sama nazwa mówi, zbiornik ten znajduje się pod ziemią i nie jest widoczny na działce, ponieważ się go wkopuje. Jeśli posiadamy niewielką działkę i nie mamy miejsca na umieszczenie zbiornika na gaz na ziemi, powinniśmy zdecydować się na tą opcję. Jak wynika z przepisów, zbiornik na gaz podziemny powinien być przykryty co najmniej półmetrową warstwą ziemi oraz usadowiony na płycie fundamentowej o grubości co najmniej 25 centymetrów. Zbiornik podziemny powinien zostać przymocowany na stałe do płyty obejmami, a właz zbiornika powinien wystawać 20 centymetrów ponad ziemię. Jeśli nie mamy możliwości wkopana go w grunt, powinniśmy wykonać zbiornik zakopcowany, czyli taki, który częściowo wystaje z ziemi i jest przysypany ziemią. W przypadku zbiorników podziemnych odległość od budynków wynosi minimum 1 metr, dlatego też może być umieszczony bliżej budynku niż naziemny. Zastanawiając się nad zbiornikiem gazowym podziemnym, musimy pamiętać o tych wszystkich aspektach oraz mieć to na uwadze. W szczególności jeśli nie mamy miejsca na działce, powinniśmy zdecydować się na tą opcję. 

Kiedy zbiornik naziemny?

Zbiornik na gaz podziemny to często stosowane rozwiązanie, jednak nie rzadziej niż zbiornik na gaz płynny naziemny. Ten zbiornik możemy tak naprawdę zamontować w niemalże każdych warunkach. Koszt montażu jest znacznie niższy niż w przypadku tych zbiorników, które wkopuje się w ziemię. Sam proces instalacji takiego zbiornika gazowego przebiega dużo szybciej oraz jest znacznie łatwiejszy. Wynika to chociażby z tego, że w tym przypadku nie jest konieczne wkopywanie itd. Zbiornik na propan powinien zostać usadowiony na płycie fundamentowej, która powinna posiadać grubość co najmniej 20 centymetrów, a także która powinna wystawać 10 centymetrów ponad powierzchnię gruntu. Zbiornik powinien być uziemiony. Odległość od budynku powinna wynosić minimum 3 metry. Pozwoli to na zachowanie bezpieczeństwa. Oczywiście estetyka domu nie jest jedynym i najważniejszym argumentem, który pomaga nam w wyborze zbiornika. Zbiornik naziemny jest dużo tańszy, więc jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu jakichkolwiek pieniędzy, ta opcja jest właśnie dla nas. Sam wykop, który konieczny jest przy montażu instalacji podziemnej to koszt od 500 do 700 złotych, a to naprawdę dużo! Powinniśmy przeanalizować wszystkie zalety i wady obu rozwiązań, aby wybrać to, które będzie dla nas najlepsze.