Jesień i zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Szybko zapadający zmrok, mokra, śliska nawierzchnia i zmienne warunki atmosferyczne mogą zaskoczyć nas podczas jazdy. Warto więc pamiętać o kilku regułach i odpowiednio przygotować się do podróży, aby w czasie jesienno-zimowej aury bezpiecznie dotrzeć do celu.

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy widoczność na drodze może być znacznie ograniczona z powodu intensywnych opadów deszczu lub śniegu, mgieł, czy też szybciej zapadającego zmroku. Bezpiecznej jeździe nie sprzyja też nawierzchnia, która w tym czasie często jest mokra, pokryta spadającymi z drzew liśćmi i śliska.

Pamiętajmy więc o kilku zasadach, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo na drodze:

  1. Opony

Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa są właściwe opony. Przerzuć się na opony zimowe, które gwarantują lepszą przyczepność na mokrym, śliskim czy oblodzonym asfalcie.

  1. Oświetlenie

Zmierzch pojawia się szybciej, dlatego zadbane oświetlenie to klucz do widoczności na drodze. Sprawdź, czy wszystkie światła działają poprawnie. Daj znać innym, że jesteś na drodze!

  1. Bezpieczna odległość

Zachowaj bezpieczną odległość między pojazdami, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Hamowanie na śliskiej nawierzchni może być trudniejsze, dlatego pozostaw trochę miejsca przed sobą.

  1. Szczególna ostrożność

Mokre liście i przymrozki mogą sprawić, że nawierzchnia stanie się śliska. Ostrożność to kluczowa zasada. Zwolnij, gdy widzisz warunki pogodowe wskazujące na możliwości oblodzenia.

  1. Prędkość

Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze.

  1. Sprawdź przed podróżą

Przed każdą podróżą sprawdź stan swojego pojazdu. Oświetlenie, wycieraczki i upewnij się, że pojemnik na płyn do spryskiwaczy nie jest pusty.

 

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od Ciebie! Bezpiecznej podróży!

 

asp. Magda Zarembska