Tak zwane inteligentne pojemniki na odpady, stojąca na osiedlu Płońska w Ciechanowie. Są szare i oznaczone paskami w kolorach: zielonym, żółtym i niebieskim. W głębi zdjęcia, za pojemnikami są bloki, a przed nimi kilka niższych drzew.

Miasto rozbuduje inteligentny system segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Na kolejnych osiedlach w Ciechanowie udostępnione będą nowoczesne, bezdotykowe pojemniki do selektywnej zbiórki. Zakupione będzie też nowe auto do odbioru odpadów dla PUK. Władze miasta pozyskały na ten cel promesę inwestycyjną Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5 mln zł.

Środki finansowe pozyskane przez samorząd umożliwią wyposażenie kolejnych osiedli w zabudowie wielorodzinnej w nowoczesny system do zbiórki odpadów. Na obszarze bloków zamontowane będą inteligentne, bezdotykowe pojemniki na odpady segregowane, takie same jakie miasto udostępniło na osiedlu „Płońska”. Powiększy się też flota spółki Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, dla której zakupione zostanie nowe auto do odbioru odpadów z terenu miasta.

Stworzony w Ciechanowie pierwszy w Polsce System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) umożliwia rozliczanie mieszkańców bloków z segregacji odpadów tak samo jak właścicieli zabudowy jednorodzinnej. Otrzymują oni kody kreskowe, które nakleja się na worki z posegregowanymi śmieciami. Przy ich wyrzucani do pojemników worki są ważone. System umożliwia optymalizację odbioru odpadów, zwiększa poziom higieny (klapy pojemników otwierają się bezdotykowo) oraz estetyki przestrzeni. Do pojemników nie dostają się gryzonie i ptaki, odpadów nie rozwiewa wiatr. Zlikwidowany jest też problem podrzucania odpadów spoza osiedla (nie można ich włożyć do pojemnika bez posiadania kodu otwierającego urządzenia), co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich odbiorem.

– Innowacje techniczne ułatwiają nam życie, ale pozwalają też osiągnąć ważne dla ekologii cele. Po wprowadzeniu systemu inteligentnych pojemników na odpady na jednym z ciechanowskich osiedli poziom segregacji wzrósł do 90%. Dobra jakościowo selektywna zbiórka jest jednym z czynników, który pozwala mniej płacić za odbiór odpadów. W Ciechanowie mamy jedną z najniższych opłat w Polsce, a nasz system gospodarki odpadami jest zbilansowany finansowo. Dzięki promesie inwestycyjnej praktycznie bezkosztowo będziemy mogli wdrożyć inteligentne pojemniki na kolejne obszary zabudowy wielorodzinnej – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Program Inwestycji Strategicznych zakłada, że Bank Gospodarstwa Krajowego wystawi promesę wstępną, dzięki której samorząd będzie mógł uruchomić postępowanie przetargowe niezbędne do realizacji inwestycji. Po jego rozstrzygnięciu miasto zawnioskuje do BGK o udzielenie promesy inwestycyjnej dofinansowania inwestycji ze środków programu.

Jako poseł ziemi ciechanowskiej wspieram wszelkie samorządowe inicjatywy, które mogą poprawić komfort życia mieszkańców. Cieszy mnie, że Miasto Ciechanów złożyło do Funduszu Inwestycji Strategicznych projekt, który przy wykorzystaniu nowych technologii wdraża rozwiązania ekologiczne. Lokalny samorząd zawsze może liczyć na moje wsparcie dla tego typu przedsięwzięć. A jak widać współdziałanie ponad politycznymi podziałami przynosi dobre efekty – zaznaczył poseł na Sejm RP Maciej Wąsik.

Innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) wdrożono na stałe na osiedlu „Płońska” w 2020 r. Po rocznym pilotażu zamontowano tam 24 nowe, udoskonalone, bezdotykowe urządzenia na odpady. Systemem zostało objętych ponad 300 gospodarstw domowych. Poza pojemnikami dla mieszkańców SISO umożliwia samorządowi wieloaspektowe rozwiązanie problemu zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej.

Organizacja gospodarki odpadami w Ciechanowie umożliwia utrzymanie jednej z najniższych w Polsce opłat za odbiór odpadów od mieszkańców. W przypadku segregujących odpady wynosi 13 zł od osoby.

Wdrożony w mieście projekt „T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady – ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami” został doceniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H