Wycena nieruchomości – samodzielnie czy z fachowcem?

Wycena nieruchomości to niezbędny etap procesu sprzedaży mieszkania. Jeśli nie chcemy stracić na sprzedawanej nieruchomości, podczas wyceny musimy wziąć pod uwagę wszystkie kluczowe aspekty, w tym jej stan, wielkość, lokalizację i umeblowanie. Mieszkanie wycenić możemy osobiście lub zatrudnić do tego fachowca. Sprawdzamy, które rozwiązanie jest lepsze i ile kosztuje do tego zatrudnienie specjalisty.

Wycena nieruchomości – co wziąć pod uwagę?

Jeśli szykujemy mieszkanie na sprzedaż, musimy oszacować jego wartość. Bez wątpienia cena, jaką umieścimy w ogłoszeniu, odgrywa kluczową rolę i jest jednym z najważniejszych czynników determinujących zainteresowanie sprzedawanym mieszkaniem.

Jako że rynek nieruchomości jest płynny i podlega ciągłym zmianom, cena metra kwadratowego rośnie lub spada, na co wpływ mają m.in. popyt i podaż. Oczywiście ważna dla ceny nieruchomości jest też lokalizacja i ukształtowanie terenu, dlatego stosunkowo nowe mieszkania w Warszawie i okolicach będą zdecydowanie droższe niż w Białymstoku czy Lublinie. Co więcej, różne ceny mają nieruchomości w tym samym mieście. Ogólna zasada jest taka, że ceny mieszkań spadają proporcjonalnie do oddalenia ich od centrum.

Jednak lokalizacja to tylko jeden z wielu czynników, które mają wpływ na cenę nieruchomości. Ważne są też m.in. ogólny stan mieszkania, w tym rodzaj instalacji i jego umeblowanie. Liczy się także orientacja budynku względem stron świata, rok wzniesienia i otoczenie (parkingi, sklepy, place zabaw, przedszkola, szkoły, budynki użyteczności publicznej, przystanki komunikacji miejskiej, bliskość terenów zielonych).

Samodzielna wycena nieruchomości

Nieruchomość możemy spróbować wycenić osobiście, choć na pewno będzie to zadanie dość trudne. Na pewno pomóc nam w tym mogą ceny podobnych mieszkań, jakie znajdziemy w serwisach ogłoszeniowych. Jeśli będą to mieszkania w zbliżonej okolicy, o podobnym metrażu, wieku i stanie, możemy poznać wstępną wartość nieruchomości.

Pomogą także specjalne internetowe kalkulatory do wyceny nieruchomości. Wystarczy wpisać w nich podstawowe dane dotyczące lokalu mieszkalnego. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób uzyskamy tylko mocno przybliżoną wartość.

Wycena mieszkania przez specjalistę

O wiele prościej skorzystać z pomocy specjalisty, którym między innymi jest rzeczoznawca nieruchomości. Pracuje on zgodnie z zasadami ustawy o gospodarce nieruchomościami i tworzy tzw. operat szacunkowy. Jeśli skorzystamy z jego pomocy, z pewnością weźmie on pod uwagę czynniki wpływające na atrakcyjność mieszkania, a poza tym akty notarialne, księgi wieczyste czy plany zagospodarowania przestrzennego. Korzystając z takiego wsparcia, możemy też uzyskać od rzeczoznawcy urzędowe potwierdzenie wartości nieruchomości, następnie przedstawiając je klientom.

Alternatywą dla pracy rzeczoznawcy jest skorzystanie z pomocy biura nieruchomości. Agencje są doskonale obeznane w cenach na rynku, mają też doświadczenie i materiały, które pozwalają określić wartość konkretnej nieruchomości.

Takie wyceny są zazwyczaj jak najbardziej trafne. Różnica między pracą biura a rzeczoznawcy polega na tym, że tylko ten ostatni może stworzyć oficjalny operat szacunkowy. Dokumentu agencji nie możemy więc oficjalnie dołączyć do oferty w celu udokumentowania wartości nieruchomości.