Czas zimowych ferii to często okres wyjazdów. Aby zimowy wypoczynek był udany i pozostał na długo w naszej pamięci miłym wspomnieniem, zadbajmy o właściwe zabezpieczenie pozostawionego mienia, tak aby po powrocie nie czekała na nas przykra niespodzianka.

Niezmiennie od wielu lat, najlepszym zabezpieczeniem naszego domu czy mieszkania jest dobry sąsiad, który będzie czuwał nad pozostawionym przez nas dobytkiem.

Dobrze znający się mieszkańcy mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Dlatego warto porozmawiać z sąsiadami o bezpieczeństwie i ustalić zasady „Sąsiedzkiej czujności”. Kiedy podczas nieobecności sąsiada usłyszymy hałas w jego mieszkaniu, zobaczymy nieznajomego próbującego otworzyć jego drzwi, zauważymy podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej lub na parkingu - nie wahajmy się natychmiast poinformować o tym Policji.

Najbardziej narażone na włamania są mieszkania położone na parterze i najniższych piętrach oraz domy jednorodzinne. Złodzieje najczęściej forsują drzwi balkonowe czy okna poprzez ich wyważenie, stłuczenie szyby, usunięcie kitu.

Ferie zimowe to bardzo często czas wyjazdów poza miejsce zamieszkania. Wybierając się w góry czy nad morze, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszych mieszkań i domów przed włamaniem i kradzieżą. Poprośmy sąsiadów o zwrócenie uwagi na to, co dzieje się w naszym sąsiedztwie. Zadbajmy o dokładne zamknięcie drzwi i okien oraz sprawdzenie zamków.

podkom. Ewa Brzezińska