Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ciechanów

Słowo „detergent”, większości z nas będzie kojarzyło się głownie ze środkami czystości i jest to całkowicie normalne. Warto też wiedzieć, że nazywane też SLS detergenty, obecne są też w kosmetykach – w szamponach, żelach pod prysznic innych. Mają one z założenia usuwać zanieczyszczenia i nadmiar serum, natomiast mają też pewien wpływ na nasz organizm. Warto poznać je bliżej i zdecydować, czy faktycznie chcemy je stosować do codziennej pielęgnacji.

Czym jest SLS i jak wpływa na naszą skórę?

Rozwijając skrót SLS, dowiemy się, że to tak naprawdę Sodium Lauryl Sulfate. Środek, który może zawierać chociażby żel pod prysznic, aby radzić sobie z usuwaniem zanieczyszczeń na skórze. Dzięki niemu, kosmetyki zyskują też emulgujące i pianotwórcze właściwości. Nie jest on w pełni uznawany za bezpieczny dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Jest to bardzo silny detergent, wpływający na skórę drażniąco, a szczególnie jeżeli jest ona wrażliwa. Jego działanie, może powodować różne efekty. Niekiedy nie będzie absolutnie żadnej reakcji, niestety u niektórych, których objawiać się to może łuszczeniem, zaczerwienieniami, a w skrajnych wypadkach, nawet reakcjami alergicznymi, wysypką i świądem.

Składnik ten, może przenikać przez naszą skórę, przy czym kumulując się w naszym organizmie. Nigdy nie przeprowadzono badań, które jednoznacznie wskazywałyby na to, że SLS zgromadzone w ciele człowieka, prowadzi do jakichkolwiek powikłań. Jednak faktem jest, że istnieje jego wpływ na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych.

Dlaczego warto wybrać naturalny żel pod prysznic? – Kosmetyki bez SLS i innych składników chemicznych

Może wprowadzić nas w swojego rodzaju błędne koło, podczas codziennej pielęgnacji. Żel do kąpieli z SLS, będzie przesuszał naszą skórę, a my będziemy zobowiązani do zakupu coraz to bardziej nawilżających produktów do naszego ciała. Dlatego, o wiele bardziej opłaca się postawić na żel pod prysznic bez SLS, którego skład będzie delikatniejszy. W ten sposób, uda się nam zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale też z pewnością zyskamy coś o wiele cenniejszego, czyli zdrowie.

Środkom SLS najbardziej zarzuca się to, że mają kancerogenne działanie. W prawdzie nie da się znaleźć badań, które są w stanie to potwierdzić, natomiast warto być świadomym tego, że uboczny składnik podczas produkcji SLS to dioksan, który to jest środkiem rakotwórczym. W wypadku, kiedy nasz żel pod prysznic nie będzie dostatecznie oczyszczony, będzie to świadczyło o tym, że występuje w nim kancerogenny składnik. Tego, nie możemy być pewni nigdy.

Jak poszukiwać SLS w składzie kosmetyków?

Bardzo często natrafimy na różnego rodzaju kosmetyki, których producenci zapewniają o tym, że są bezpieczne, hipoalergiczne oraz w pełni naturalne. Niestety, ale wciąż na długiej liście składników będzie widniało Sodium Lauryl Sulfate i to na drugim miejscu, zaraz po wodzie. Warto wiedzieć, że taki z pozoru naturalny żel pod prysznic, nie będzie do końca bezpieczny, dlatego należy sięgać po te w pełni naturalne, aczkolwiek równie skuteczne.

Co jest ogromnie istotne, SLS pod żadnym pozorem nie może być obecne w kosmetykach dla dzieci. Wiele marek bardzo lubuje się w tym składniku, swoje produkty nazywając bezpiecznymi. Kiedy nawilżający żel pod prysznic dla naszego dziecka zawiera tę substancję w swoim składzie, natychmiast wymieńmy go na naturalny produkt, który go nie posiada. Aktualnie, znajdziemy naprawdę sporą ilość kosmetyków myjących i pielęgnujących, które bogate są w o wiele łagodniejsze i bezpieczniejsze detergenty, które wcale nie będą radziły sobie gorzej z zanieczyszczeniami.