Farby do ścian: ceny i jakość - czy zawsze idą ze sobą w parze?

Trudno o znalezienie bardziej potrzebnych i popularnych produktów malarskich niż farby do ścian. Ceny poszczególnych z nich różnią się miedzy sobą, co wynika nie tylko z jakości ich formuły, ale także palety kolorów udostępnianych przez danego producenta. Remontując mieszkanie, powinno się mieć świadomość, że wszelkie wykonywane przez nas czynności mają charakter długodystansowy. W końcu nikt nie zmienia wyglądu swojego mieszkania tylko po to, by w trakcie kolejnego roku ponownie przystąpić do tych samych działań. Inwestując w farby do ścian wewnętrznych, najlepiej jest stawiać na sprawdzone rozwiązania. Do takich można zaliczyć produkty Beckers, Jedynka oraz Tikkurila, czyli firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją farb do wnętrz. Ceny, które proponują wspomniane marki, nie są oczywiście szczególnie niskie, ale stanowią za to gwarancję satysfakcji, która jest kluczowa dla prac wykończeniowych w mieszkaniu.

Farby do ścian: ceny i to od czego są one uzależnione

Istnieje kilka ważnych kwestii, które należy każdorazowo wziąć pod uwagę podczas kupowania artykułów malarskich takich jak farby do ścian. Cena jest oczywiście jednym z nich, ale tak naprawdę kluczowa okazuje się jakość. Najtańsze farby do ścian zwykle wymagają nałożenia trzech, a czasami nawet czterech warstw w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu. W przypadku towarów pochodzących od renomowanych producentów dobre krycie następuje juŻ po pierwszym malowaniu, a położenie drugiej warstwy jest potrzebne tylko po to, aby wyrównać kolor. Co więcej, tanie farby do ścian zwykły pozostawiać mało estetyczne smugi lub nierówności. W związku z tym powierzchnia ścian może mieć widoczne różnice w nasyceniu barwą w zależności od miejsca. Podobny problem praktycznie nie istnieje w przypadku farb do ścian wewnętrznych Tikkurila lub Beckers.

Warto również wiedzieć, że łatwość aplikacji farby do malowania wnętrz także jest uzależniona od jakości, która często idzie wraz z ceną. Im droższy barwnik, tym prościej się go nakłada na ściany. Pamiętajmy, że wszelkie prace remontowe i wykończeniowe stanowią rodzaj inwestycji na lata, a więc najlepszą opcją wydaje się unikanie poważniejszych cięć budżetowych. O wiele lepiej jest oszczędzić na meblach niż na farbach do ścian. Ceny okażą się bowiem dużo wyższe, jeśli konieczność kolejnego malowania nastąpi po kilku miesiącach od zakończonego remontu.

Szczególnie warto o tym pamiętać, jeśli decydujemy się na fioletowe farby do ścian lub brokatowe farby do ścian. Wynika to z faktu, że wspomniane produkty prezentują się dobrze tylko wtedy, gdy charakteryzują się naprawdę dużym nasyceniem koloru. Niestety tanie artykuły malarskie zazwyczaj nie są w stanie go zaoferować.

Farby do ścian wewnętrznych — kiedy jasne, a kiedy ciemne?

Dla wielu osób interesujący może wydać się fakt, że jasne i ciemne kolory są dedykowane do bardzo konkretnych pomieszczeń. Otóż wszelkie odcienie bielu, beżu oraz szarości najlepiej sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach, które potrzebują optycznego powiększenia. Pokój o bardzo małym metrażu może zostać „powiększony” dzięki zastosowaniu się podczas jego urządzania do założeń minimalizmu, a jego ściany zostaną pomalowane np. na biało.

Ciemne kolory to z kolei propozycja dla właścicieli naprawdę okazałych wnętrz. Chodzi w tym przypadku o te surowe, potrzebujące dodatnia im akcentów świadczących o byciu przytulnymi. Ciemne barwy optycznie zmieszają mieszkanie, co może dać niezwykle ciekawy i satysfakcjonujący efekt.